Топ 10 ретро автомобили кои вреди да ги погледнете!

Прекрасна изработка, непобитен шарм и чувство на слобода со навестување на носталгија: најдобрите стари школски автомобили имаат сеприсутна магија што е тешко да се каже со зборови!

 

Aston Martin DB5 1964

Не само штo Aston Martin DB5 1964 е еден од најимпресивните класични автомобили, туку е и еден од најретките.

Името прв пат беше споменато во франшизата за Џејмс Бонд, како и на други места во популарната култура, а неговата небесно висока цена порасна околу 790 пати откако првпат пристигна на пазарот. Дизајниран од италијанскиот дизајнер Carrozzeria Touring Superleggera во Милано, овој извонреден стар автомобил отсекогаш бил дизајниран да буди чувства на задоволство.

 • Марка: Aston Martin
 • Модел: DB5
 • Година: 1964
 • Моментална цена: $990.000
 

Ferrari 250 GTO 1962

Елегантниот, стилски Ferrari 250 GTO е еден од најпознатите класични автомобили на сите времиња и со многу добра причина. Овој единствен модел се разликува од останатите и во неговиот модернизиран дизајн и скапа цена.

Кога првпат се појави, овој автомобил немаше ни име. Пред да биде официјално крстен, внатрешно беше познат како „Ил Мостро“ – чудовиштето – поради неговиот чуден дизајн. Од неговото лансирање во 1960-тите до модерното време, тоа е автомобил кој се движи напред со полн гас, со моментална вредност што дури и повеќето милионери не би можеле да ја оправдаат.

 • Марка: Ferrari
 • Модел: 250 GTO
 • Година: 1962
 • Моментална цена: $48.000.000
 

Jaguar E-Type 1961

Овој извонреден автомобил има своја историја која сè уште би соборил некои рекорди во денешно време, со импресивни максимални брзини од 220 километри на час и елегантен дизајн што одговара.

Енцо Ферари го опиша Јагуар како најубавиот автомобил на светот и тешко би се рекло да нè се согласиме. Многу од идните дизајни на Jaguar беа инспирирани од E-Type, од обликот на телото до внатрешните механизми и сè помеѓу нив. Тоа е класичен автомобил со наследство кое живеело веројатно подалеку од кој било друг Јагуар што постои.

 • Марка: Jaguar
 • Модел: E-Type
 • Година: 1961
 • Моментална цена: $125.000
 

Porsche 911 1963

Porsche 911 е опишан како речиси совршен класичен спортски автомобил – затоа што секогаш има простор за малку подобрување.

Дизајнот на овој луксузен суперавтомобил всушност произлеgува од Фолксваген Буба, бидејќи и двата беа дизајнирани од истата личност: Фердинанд Порше. И, дури и во денешно време, 911 продолжува да го зазема рекордот како најпопуларен класичен спортски автомобил во светот.

 • Марка: Porsche
 • Модел: 911
 • Година: 1963
 • Моментална цена: $101.000
 

Chevrolet Corvette 1963

Chevrolet Corvette 1963 беше редок автомобил дури и кога беше првпат пуштен во продажба, што значи дека барањето патување во некој од овие деновиве – а камоли дури и обидот да се купи – е авантура сама по себе. Овој познат американски aвтомобил беше најдобро познат по своето „купе со поделен прозорец“, нудејќи единствена перспектива и одвнатре и однадвор.

Се сметаше за еден од најмоќните автомобили во своето време, со силни мотори и мека кожа во внатрешноста.

 • Марка:Chevrolet
 • Модел: Corvette
 • Година: 1963
 • Моментална цена: $80.000

Автомобили за продажба

Нов

MERCEDES A 170 CDI CLASSIC

Нов

Bmw 118d 2007

Нов

Renault well satis

Leave a Reply

Напишете коментар