Топ 10 најдобри семејни хечбеци за 2022 година

Стилски, добро опремени и со мотор кој одговара на секое барање, семејните хечбекови остануваат важен сектор на пазарот. Но, кои се нашите топ 10?

Традиционалниот семеен хечбек каков што некогаш го знаевме веќе навистина не постои. Некогаш скромен, секојдневен превозник на луѓе и нивниот багаж, овие автомобили се трансформираа во често впечатливи аспирациски машини со пет врати кои нудат нешто за секого.
 

Еве ги нашите топ 10 семејни хечбеци кои моментално се продаваат.

1. Volkswagen Golf

Со лансирањето на Mk8 Golf, Volkswagen го врати она што многумина би го сметале за вистинско место на врвот на семејната класа хечбек. Механички гледано, ажурирањата воведени на најновиот Golf се релативно лесни: тој сè уште седи на истата MQB платформа како неговиот претходник и, освен воведувањето на 48V благ-хибридна технологија, ја користи во голема мера истата линија на мотори.

Но, збирот на сите овие мали измени е сериозно импресивен автомобил. Што се однесува до префинетоста на возењето, рамнотежата во управувањето и перформансите, Golf го задржува својот идентитет како најистакнат сеопфатен во класата – и го прави тоа и покрај малку поцврстата поставеност на суспензијата што сега би не одвратила да се одлучиме за торзија. модели опремени со зрак. Внатрешниот простор е исто така подобрен, а уште повисоко технолошката понуда за инфозабава ќе им се допадне на многумина. Сепак, нема сите да бидат убедени во неговата нова надворешност, а кабината не ги промовира баш оние нивоа на кои бевме навикнати во претходните голфови.

Најновата верзија на GTI се покажа како ефикасна и привлечна хот-хеч, но со поостро, пофокусирано поставување од кога било досега, изгуби дел од безнапорната секојдневна употребливост што толку успешно ги одбележа неговите претходници. Верзијата GTE, во меѓувреме, е исто така значително потешка, и сега се чувствува повеќе како искрен plug-in хот хеч од кога било досега. И додека допрва треба да го тестираме R со 315 КС во ОК, раните погони на најновиот мега-хеч на VW се навистина многу ветувачки. Тоа би можело да биде најдобриот отвор за сеопфатни перформанси на пазарот.

2. Ford Focus

Најдобри хечбеци за 2022 година

Новиот Focus на Ford можеби го изгуби своето место на врвот на купот со хечбек, но неговата извонредна управливост и извонредно еластичното, добро решено возење значи дека сè уште е еден од најдобрите. Со оглед на тоа што веројатно е во благ пад од смртта на Focus Mk1, семејниот хечбек со најдобра ракување во историјата несомнено се враќа на најдоброто според привлечноста на возачот.

Внатре има многу простор, додека целосно новата платформа и надворешноста му дадоа на Ford нов живот. Сепак, неговата кабина сè уште не ги нуди истите нивоа на финиш како Golf или Seat Leon.

Овој модел од четвртата генерација е достапен и со бензински и со дизел мотори, додека основните модели користат конфигурација на задната суспензија на торзионен сноп и пасивни амортизери наместо аранжманот со повеќе врски, опционално партнерски со адаптивни амортизери, на помоќните модели. Сепак, дури и пониските и помалку спортски конфигурации на автомобилот стојат далеку од нивните ривали за управување со динамика.

Одличниот 2,3-литарски ST ја претставува најспортската понуда во линијата. За жал, Ford ја отфрли можноста за RS со целосен отвор за оваа генерација на модели.

3. Seat Leon

Четвртата генерација на Leon на Seat останува тесно поврзана со водечкиот Golf во класата како и секогаш, базирајќи се на истата платформа MQB и ефективно ја користи истата линија на мотори.

Најдобри хечбеци за 2022 година

Овој најнов Leon можеби не е толку визуелно привлечен како неговиот непосреден претходник и тоа можеби нагризува дел од неговиот идентитет во споредба со неговите односи со Golf и Skoda Octavia. Како и да е, сепак, несомнено останува најостриот и најзабавниот семеен отвор во портфолиото на VW Group – дури и ако не се совпаѓа сосема со Фокусот за ракување. Неговата внатрешност е тесно поврзана со онаа на Golf, изгледа паметно и нуди ниво на простор и практичност што е меѓу најдобрите во класата.

Пониската цена на Leon е уште една предност што ја има во однос на Golf, иако вреди да се истакне дека моделите со 148 КС не доаѓаат со пософистицираната задна суспензија што ја добивате во Golf. Сепак, најновиот Leon останува совршено препорачлив отвор.

Со доаѓањето на plug-in хибриден модел, деловните корисници кои се свесни за данок сега можат да влезат во Leon кој исто така влегува во 6% бенефиции во вид. Во меѓувреме, спортскиот модел Cupra е достапен и во приклучок, а во догледно време ќе му се придружат и традиционалните бензински модели.

4. Audi A3 Sportback

Верзијата од четвртата генерација на Audi A3 се надоврзува на особините што историски го направија таков успех на семејниот пазар на хечбек: е отмеен, рафиниран, удобен, добар за изглед и исклучително безбеден и стабилен во управувањето. Претставува пресметана, разумна еволуција на постоечката формула наместо драматична револуција – и нема ништо инхерентно погрешно во тоа.

Како и неговите браќа и сестри Seat, Volkswagen и Skoda, најновиот A3 се заснова на еволуирана верзија на MQB архитектурата на VW Group, при што овие промени се воведени за да се направи место за поразновидна погонска група која вклучува и благ хибрид и приклучок. во варијанти. Засега, S3 со погон на сите тркала со 306 КС ја крунисува опсегот, но целосно новиот RS3 со 396 КС треба да пристигне подоцна во 2021 година и ќе ја однесе борбата до Mercedes-AMG A45 S кога ќе дојде.

Поразумните бензински и дизел верзиите на А3 не се справуваат со истото чувство на кора и енергичност како оние на Серијата 1 на BMW, но нивната супериорна префинетост и перформанси помагаат А3 да стане малку попривлечен сеопфатен. Кабината изгуби дел од материјалниот фактор на чудење на својот непосреден претходник, но A3 сепак е нашиот избор од купот хечбек со премиум бренд.

Најдобри хечбеци за 2022 година

 

5. BMW Серија 1

Навлегувањето во горната половина на оваа листа е нешто како резултат за BMW, чиј хечбек од Серија 1 – славно единствениот автомобил во класата кој се обидел да управува со шасија со погон на задните тркала во модерната ера – го има она што можеме да го наречеме динамично проблематично минато.

Доволно е да се каже дека сега има усвоено механичка конвенција за распоред на моторот и погон на оската, најновата Серија 1 изгуби малку и доби доста. Распоредот на погонот на предните тркала (опциите со погон на четири тркала се нудат во тандем со помоќните мотори) добро му служи на автомобилот, а управувањето е уредно и безбедно, со контрола на телото и ангажман на возачот доволно добри за да се разликува автомобилот од повеќето нејзините ривали. Внатрешното пакување, во меѓувреме, е многу подобро отколку кај претходникот со погон одзади, со просторот за патниците во вториот ред и капацитетот за багаж и значително подобрени.

Најдобри хечбеци за 2022 година

Добриот избор на импресивни бензински и дизел мотори, поврзани во најголем дел со мазни и ефикасни менувачи, како и подеднакво импресивната инфозабавна технологија во авионот, ја прават Серија 1 лесно препорачана опција на жестоко оспоруваниот пазар на премиум фамилијарни отвори. Новата варијанта 128ti се обликува да биде мошне ефикасен и возбудлив предизвикувач на Mk8 Golf GTI, а M135i со погон на сите тркала е сериозно ефикасна топла хеч за сите временски услови.

6. Мазда 3

Четвртата генерација на Mazda 3 би можела да биде семејниот отвор со најдобар изглед во моментот на продажба. И, радост на радостите, ги задржува сите квалитети што го направија неговиот претходник толку привлечен конкурент во оваа висококонкурентна класа: силна вредност за парите, управување со спреј и избор на атмосферски бензински мотори.

Внатре, тој е поконкурентен со премиум понудите во класата на хечбек благодарение на повисоките нивоа на воочен квалитет од порано. Исто така, има нивоа на привлечност за возачите кои се спротивставени на Ford Focus, благодарение на неговото брзо, директно управување, прецизен и мазен мануелен менувач и одличната контрола на телото.

Најдобри хечбеци за 2022 година

2.0-литарскиот SkyActiv-G бензински мотор на автомобилот не обезбедува доволно удар за да му овозможи да ги собори најдобрите во класата, но алтернативата од новата генерација на SkyActiv-X е поиздржлива и поефикасна при крстарење. Мало неподготвеност за вртежи и одредена грубост при оптоварување се нејзините единствени разочарувања.

7. Skoda Octavia

Најновата Octavia останува доследна на своите корени држејќи се до традиционалните предности: практичност и достапност.

Најдобри хечбеци за 2022 година

Во маската на недвижности, Octavia едноставно ги надминува сите свои ривали за простор за багажник, додека верзијата со лифтбек не е баш со малку простор. За да се вози, можеби нема да понуди ангажман каков што го добивате од Leon или исто ниво на софистицирана префинетост на возењето како Golf, но секако не е далеку.

Како и секогаш, тој останува избор на прагматичарот меѓу браќата и сестрите од VW Group. Оние што едноставно бараат прифатлива семејна бегство со хектари патници и простор за складирање, ќе бидат сериозно импресионирани од она што се нуди овде. Во исто време, секој што ќе излезе од Фокус може да биде малку вознемирен од неговиот релативно смирен карактер. Сепак, новите модели vRS – кои се достапни во бензин, дизел и приклучок – многу помагаат да ги поправат ваквите поплаки.

8. Kia Ceed

Управувањето и управувањето нашле поголемо ниво на софистицираност од кога било досега, а кабината нуди многу простор за четворица возрасни, иако сè уште ѝ недостига дел од елегантна материјална привлечност на поквалитетните конкуренти. Неговите дизел мотори се мазни и рафинирани и можат да обезбедат импресивна економичност.

Најдобри хечбеци за 2022 година  

Ceed сè уште е далеку од позицијата на лидер во класата, но сепак е достоен конкурент во неверојатно конкурентен сегмент. Во меѓувреме, компактниот шутинг brake Proceed има дизајнерска привлечност и не е мала привлечност кај возачот, за да ја зголеми семејната гама на хечбек на Kia.

9. Honda Civic

Во текот на 10 модели, Honda Civic помина низ мноштво промени од секојдневниот до раздорот. Овој автомобил од новата генерација е најголемиот досега и е подеднакво впечатлив како и неговите претходници да се погледне, иако на поконвенционален начин. Динамично, автомобилот е подобро изведен од порано.

Новите бензински мотори на Honda се импресивни, дури и ако тројната не е баш способна да се совпадне со 1.0-литарскиот агрегат од Ford за ангажман на возачот со високи вртежи. Во меѓувреме, топлата хечбек верзија на Civic Type R од најновата генерација е одлична.

Најдобри хечбеци за 2022 година

10. Mercedes-Benz A-Class

Најновиот став на Мерцедес за компактниот семеен хечбек е поконвенционален автомобил отколку што може да се навикнат редовните од А-класата, но на начин на кој ќе им смета на повеќето сопственици, сигурно не е ништо полошо за трговијата.

Имајќи значителен пораст од верзијата од последната генерација, A-Class сега е меѓу поголемите хечбекови во сегментот. Внатрешноста со необичен изглед, богата со технологија е главната продажна точка на автомобилот. Може да се има, во поскапи облоги, со пар инструменти со широк екран и дисплеи за инфозабава и најновиот софтвер за препознавање глас MBUX на Merc, кој работи постојано добро.

Најдобри хечбеци за 2022 година

Внатрешното пакување не е беспрекорно, со чудно испакнати рачки на внатрешните врати кои го ограбуваат просторот на колената во двата реда, но и покрај тоа, се нуди пристоен простор.

Возачкото искуство, пак, генерално е тивко и може да биде прилично луто, во зависност од тоа кој мотор ќе го изберете. Помоќните опции на Мерцедес вредат дополнителни трошоци; исто така, независната задна суспензија на нејзините поскапи деривати, што ја прави А-класата динамичен натпревар за повеќето автомобили во класата. Во меѓувреме, приклучниот модел A250e нуди електричен досег од повеќе од 40 милји, што му овозможува да се вклопи во привлечниот држач со придобивки од 6%.

Leave a Reply

Напишете коментар