Škoda најавува нов електричен градски автомобил!

Skoda е подготвена да ги следи своите колеги од Volkswagen и Cupra во понудата на компактно урбано електрично возило

Запрашан кога Skoda ќе му покаже „брат“ или „сестра“ на Volkswagen ID 2 и Cupra Urban Rebel, извршниот директор на Skoda Томас Шефер изјави: „Нашите колеги од Seat, Cupra и Volkswagen напредуваат малку посилно на таа страна. Во рамките на групата, малку балансираме.“

„Наскоро доаѓаме со најава, но бидете уверени дека ќе се разликува од нашите сестрински брендови и прекрасен концепт кој навистина одговара на Skoda“.

Volkswagen и Cupra открија радикално различни ставови за формулата за електрични градски автомобили на минатогодишниот автосалон во Минхен, при што ID Life доби форма на густ кросовер со големина на T-Cross, а Urban Rebel седи поблиску до земјата и црпи очигледна инспирација од „жешките“ хечбекови.

И двете треба да бидат пуштени во продажба во 2025 година, но со оглед на тоа што Skoda допрва треба да ја покаже својата интерпретација на формулата, марката веројатно ќе влезе во сегментот некое време подоцна.

Skoda историски ги пласираше своите модели по пониска цена од нивните браќа и сестри од Volkswagen Group, но дали ќе може да ја намали целната цена од 17.000 фунти на ID 2, останува да се види.

Автомобили за продажба

Нов

MERCEDES A 170 CDI CLASSIC

Нов

Bmw 118d 2007

Нов

Renault well satis

Leave a Reply

Напишете коментар