bmw m4

BMW ја претстави новата M4 CSL која е 110 килограми полесна од M4

BMW ја претстави новата M4 CSL која е 110 килограми полесна од M4 Под хаубата BMW M4 CSL  го има стандардниот 3.0-литарски мотор со 2 турбо полначи од М4, има 649 њутн-метри вртежен момент и произведува 543 коњски сили, што е зголемување за 40 КС во однос на M4 Competition. Моќта на CSL се пренесува …

Lotus го претстави новиот Eletre

Lotus го претстави новиот Eletre Lotus го претстави својот прв SUV и првиот електричен hyper-SUV во светот. Овој целосно нов електричен автомобил е полн со технологија фокусирана на перформанси и напредни карактеристики за самоуправување што го прават еден од најфутуристичките SUV некогаш направени.  Новиот Eletre ќе има 600 коњски сили и ќе може да забрза …

Легендарниот мотор “Hemi” заминува во историјата

Легендарниот мотор “Hemi” заминува во историјата Во 1951 година, Chrysler го претставија моторот Hemi со внатрешно согорување. Секако денешната верзија на моторот е многу поразлична од пред 70 години, но сеуште е со 8 цилиндри во V конфигурација или со 6 цилиндри подредени хоризонтално. За жал, после милиони автомобили со овој мотор мора да се …

Новата Toyota GR Corolla: Сѐ што треба за еден хот-хеч

Toyota ја претстави новата хот-хеч верзија од својот најпродаван автомобил Corolla, и таа не нѐ разочарува во ниеден аспект. Под хаубата има 1.6 три-цилиндарски турбо мотор кој развива 300 коњски сили и 370Њм вртежен момент. Оваа моќност е спроведена преку мануелен менувач (нема автоматик опција), на сите четири тркала и ќе може возачот да контролира …

Масерати го претстави новиот Грекале!

Масерати го претстави новиот Грекале Италијанскиот бренд Масерати го претстави новиот компакт SUV наречен: ,,Грекале”. Овој модел е втор SUV на Масерати и седи една класа подолу од поголемиот Леванте за да се натпреварува со автомобили како: Порше Макан, Бмв Х3 и Алфа Ромео Стелвио. Лесно може да се препознае дека е Масерати поради предната …

aston martin

Aston Martin го претстави V12 Vantagе!

Aston Martin го претстави V12 Vantagе:  Од Aston Martin изјавија дека ова е последениот Vantage кој под хаубата ќе носи V12 мотор.  Бидејќи е финална верзија на Vantage со овој мотор, лимитиран е на 333 примероци, а сите се распродадени. Цената сеуште не е позната, но се очекува да започнува од околу 200.000 евра во …

Мултимилионската колекција на луксузни автомобили на Карим Бензема!

Мултимилионската колекција на луксузни автомобили на Карим Бензема Карим Бензема, еден од најдобрите фудбалери оваа сезона, освен фудбалот уште од детство имал голема љубов кон автомобилите, особено марката Ферари. Неговиот прв автомобил бил Mini Cooper S во црна изведба, и го купил од неговиот другар. По потпишување на првиот договор со Lyon, за 18ти роденден …

audi logo

Новите дизели на Ауди ќе користат обновливо гориво!

Новите дизели на Ауди ќе користат обновливо гориво! АУДИ официјално најави дека новите дизел модели ќе можат да возат со гориво базирано на растително масло. Германската авто компанија одобри користење на обновливо гориво во нивните V6 и четири-цилиндрични дизел автомобили произведени по втората половина на февруари оваа година. Ова гориво е всушност хидротретирано растително масло …

Војната ги „лансираше“ на цените на горивата!

Војната ги „лансираше“ на цените на горивата! Неколку западни енергетски компании го повлекуваат учеството во руските проекти за нафта и гас од почетокот на војната. Цената на суровата нафта се очекува да достигне повеќе од 120 долари за барел овој викенд. Зголемувањето веќе предизвикува долги редици на пумпите во некои региони во светот. Редици на …

На руските возачи им е забрането да се тркаат!

На руските тимови и возачи им е забрането да се тркаат! Управното тело за мотоспорт на Обединетото Кралство денеска објави забрана за руски и белоруски тимови, возачи и службеници да учествуваат на настани во Обединетото Кралство. Моторспортот во Велика Британија нема да ги признае лиценците за трки издадени од Руската автомобилска федерација ниту од Белоруската …