Чарлс Леклер ја освои Големата награда на Австралија, откако Верстапен не успеа да ја заврши

Чарлс Леклер ја освои Големата награда на Австралија, откако Верстапен не успеа да ја заврши Изменетата тркачка патека во Мелбурн, Алберт Парк после две години е повторно на календарот, и придонесе возбудлива трка со која Леклер и Ферари се еден чекор поблиску до овогодишниот шампионат. Шарл Леклер не сметал дека болидот на Ферари Ф1-75 ќе …

Преглед: Големата награда на Саудиска Арабија не нè разочара, Верстапен нов победник!

Преглед: Големата награда на Саудиска Арабија не нè разочара, Верстапен нов победник! Победникот на шампионатот минатата сезона и возачот на Ред Бул, Макс Вестрапен победи на патеката Једа во Саудиска Арабија за само 0,5 секунди пред Чарлс Лекрерк кој го изгуби водството неколку круга пред крајот.  Трката прв ја стартуваше Сергио Перез кој го држеше …

Големата награда на Бахреин заврши: Што не очекува понатаму?

Големата награда на Бахреин заврши: Што не очекува понатаму? Сите знаевме дека новите регулации за 2022 ќе донесат некаква промена, а првата трка на календарот нѐ не разочара.  Победникот на првата трка од сезоната, големата награда на Бахреин е Charles Leclerc кој  се бранеше неверојатно целата трка од Max Verstappen кој не успеа да го …