Lotus го претстави новиот Eletre

Lotus го претстави новиот Eletre Lotus го претстави својот прв SUV и првиот електричен hyper-SUV во светот. Овој целосно нов електричен автомобил е полн со технологија фокусирана на перформанси и напредни карактеристики за самоуправување што го прават еден од најфутуристичките SUV некогаш направени.  Новиот Eletre ќе има 600 коњски сили и ќе може да забрза …

Неверојатната колекција на луксузни автомобили на Луис Хамилтон

Неверојатната колекција на луксузни автомобили на Луис Хамилтон Колекцијата на седумкратниот светски шампион во Формула 1  Луис Хамилтон не содржи обични автомобили, таа содржи луксузни и лимитирани автомобили кои вредат милиони. Најпознат автомобил во неговата колекција е Пагани Зонда 760 LH која е направена само за него, во виолетова боја и мануелен менувач. Моторот на …

Чарлс Леклер ја освои Големата награда на Австралија, откако Верстапен не успеа да ја заврши

Чарлс Леклер ја освои Големата награда на Австралија, откако Верстапен не успеа да ја заврши Изменетата тркачка патека во Мелбурн, Алберт Парк после две години е повторно на календарот, и придонесе возбудлива трка со која Леклер и Ферари се еден чекор поблиску до овогодишниот шампионат. Шарл Леклер не сметал дека болидот на Ферари Ф1-75 ќе …

Легендарниот мотор “Hemi” заминува во историјата

Легендарниот мотор “Hemi” заминува во историјата Во 1951 година, Chrysler го претставија моторот Hemi со внатрешно согорување. Секако денешната верзија на моторот е многу поразлична од пред 70 години, но сеуште е со 8 цилиндри во V конфигурација или со 6 цилиндри подредени хоризонтално. За жал, после милиони автомобили со овој мотор мора да се …

Новата Toyota GR Corolla: Сѐ што треба за еден хот-хеч

Toyota ја претстави новата хот-хеч верзија од својот најпродаван автомобил Corolla, и таа не нѐ разочарува во ниеден аспект. Под хаубата има 1.6 три-цилиндарски турбо мотор кој развива 300 коњски сили и 370Њм вртежен момент. Оваа моќност е спроведена преку мануелен менувач (нема автоматик опција), на сите четири тркала и ќе може возачот да контролира …

Масерати го претстави новиот Грекале!

Масерати го претстави новиот Грекале Италијанскиот бренд Масерати го претстави новиот компакт SUV наречен: ,,Грекале”. Овој модел е втор SUV на Масерати и седи една класа подолу од поголемиот Леванте за да се натпреварува со автомобили како: Порше Макан, Бмв Х3 и Алфа Ромео Стелвио. Лесно може да се препознае дека е Масерати поради предната …

Преглед: Големата награда на Саудиска Арабија не нè разочара, Верстапен нов победник!

Преглед: Големата награда на Саудиска Арабија не нè разочара, Верстапен нов победник! Победникот на шампионатот минатата сезона и возачот на Ред Бул, Макс Вестрапен победи на патеката Једа во Саудиска Арабија за само 0,5 секунди пред Чарлс Лекрерк кој го изгуби водството неколку круга пред крајот.  Трката прв ја стартуваше Сергио Перез кој го држеше …

aston martin

Aston Martin го претстави V12 Vantagе!

Aston Martin го претстави V12 Vantagе:  Од Aston Martin изјавија дека ова е последениот Vantage кој под хаубата ќе носи V12 мотор.  Бидејќи е финална верзија на Vantage со овој мотор, лимитиран е на 333 примероци, а сите се распродадени. Цената сеуште не е позната, но се очекува да започнува од околу 200.000 евра во …

Големата награда на Бахреин заврши: Што не очекува понатаму?

Големата награда на Бахреин заврши: Што не очекува понатаму? Сите знаевме дека новите регулации за 2022 ќе донесат некаква промена, а првата трка на календарот нѐ не разочара.  Победникот на првата трка од сезоната, големата награда на Бахреин е Charles Leclerc кој  се бранеше неверојатно целата трка од Max Verstappen кој не успеа да го …

Мултимилионската колекција на луксузни автомобили на Карим Бензема!

Мултимилионската колекција на луксузни автомобили на Карим Бензема Карим Бензема, еден од најдобрите фудбалери оваа сезона, освен фудбалот уште од детство имал голема љубов кон автомобилите, особено марката Ферари. Неговиот прв автомобил бил Mini Cooper S во црна изведба, и го купил од неговиот другар. По потпишување на првиот договор со Lyon, за 18ти роденден …